Prawo podatkowe jest autonomiczne
Jeżeli w następstwie przejęcia praw i obowiązków wynikających z umowy dostawy, przejmujący zobowiązuje się do jej realizacji, zaliczając – za zgodą nabywcy – na poczet jej ceny zaliczkę uprzednio zapłaconą zbywcy praw i obowiązków, z chwilą zawarcia umowy u przejmującego powstaje obowiązek podatkowy.
Spór w sprawie dotyczył wykładni przepisów o VAT. O interpretację wystąpiła spółka zajmująca się m.in. działalnością deweloperską. Wyjaśniła, że nabyła od innego dewelopera nieruchomość, w skład której wchodzi działka z budową budynku mieszkalnego. Dla tej nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta, w której wpisane jest trzynaście roszczeń o zawarcie przyrzeczonych umów ustanowienia odrębnej własności lokali mieszkalnych i ich sprzedaży. Wynikają one z zawartych przez sprzedającego umów przedwstępnych. Firma podkreśliła, że do dnia zakupu nieruchomości całość ceny na poczet lokalu wpłaciło do rąk sprzedającego 10 na 13 nabywców, a pozostałych 3 wpłaciło większą część ceny za swoje lokale.
W dniu nabycia nieruchomości sprzedający i spółka zawarli odrębną umowę przelewu prawa wynikających z przedwstępnych umów. Przed jej zawarciem sprzedający zawarł w formie notarialnej ugody z nabywcami, którzy wyrazili zgodę na przeniesienie praw i obowiązków.
Spółka zapytała czy jest zobowiązana do opodatkowania VAT wpłat na poczet ceny dokonanych uprzednio przez nabywców do rąk sprzedającego?
Odpowiedź fiskusa okazała się nie po myśli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta