Pracodawca płaci, ale pracownik nie ma korzyści
Zwrot kosztów wykorzystania prywatnego auta do celów służbowych to jedynie wyrównanie uszczerbku majątkowego, a nie przychód opodatkowany PIT.
W czerwcu 2019 r. spółdzielnia mieszkaniowa wystąpiła o interpretację w zakresie PIT. Konkretnie chodziło o jej obowiązki jako płatnika. Wyjaśniła, że na podstawie art. 34a ustawy o transporcie drogowym, zamierza zawrzeć z pracownikami umowy cywilnoprawne, na podstawie których będą używać w celach służbowych do jazd lokalnych własnych samochodów. Zwrot kosztów będzie się odbywał w formie miesięcznego ryczałtu obliczonego na zasadach przewidzianych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy. Spółdzielnia zapytała czy zwrot kosztów poniesionych przez pracowników z tytułu używania pojazdów stanowiących ich własność dla potrzeb zakładu pracy w jazdach lokalnych stanowi przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT? A gdyby fiskus uznał, że tak to czy taki przychód korzysta ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o PIT?
Fiskus odpowiedział, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, nie mieści się w dyspozycji art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o PIT. Tłumaczył bowiem że prawo do takiego zwrotu wynika z umowy opartej na przepisach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta