Firmy rodzinne, czyli kolejne rozdania
Fundacja rodzinna nie powinna być rozwiązaniem wprowadzonym tymczasowo, po to by zagospodarować jedynie aktualną potrzebę w gospodarce. Powinna ona zapewnić wielopokoleniowość czynnika rodzinnego w firmie rodzinnej, dla członków rodziny założyciela, fundatora i zabezpieczać prawa beneficjentów.
W minionym roku rozpoczęto szereg prac legislacyjnych oddziałujących na procesy sukcesji w firmach. Szczególnie ważna inicjatywa dotyczyła wprowadzenia do porządku prawnego możliwości powołania fundacji rodzinnej (fundacji prywatnej na wzór tych funkcjonujących za granicą).
W oczekiwaniu na fundację
Jesienią ubiegłego roku Ministerstwo Rozwoju (ówczesne Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii) rozpoczęło konsultacje „Zielonej księgi fundacji rodzinnej". W ramach konsultacji swoje stanowisko zaprezentowały kancelarie prawne, organizacje biznesowe, przedsiębiorcy i ministerstwa. Większość z nich opowiadziała się za potrzebą wprowadzenia przepisów statuujących fundację rodzinną w polskim porządku prawnym. Ministerstwo kontynuuje prace, zapraszając do nich wszystkich zainteresowanych, szczególnie reprezentantów biznesu rodzinnego.
Fundacja jest rozwiązaniem pożądanym, szczególnie gdy te zagraniczne przestały być atrakcyjne ze względu na koszty i obciążenia podatkowe. Pożądane jest, by fundacja rodzinna była rozwiązaniem dla firm, które dziś nie są gotowe na jej wdrożenie do struktury własnościowej, ale będą gotowe do tego w rozpoczętej właśnie dekadzie.
Fundacja rodzinna powinna zapewniać stabilne i bezpieczne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta