Przedsiębiorcy otrzymają ponad miliard złotych na tworzenie nowych produktów i technologii
Siódmego lutego startuje nabór wniosków do kluczowego działania programu „Inteligentny rozwój". Daje ono szansę pozyskania znaczących środków nawet 20 mln euro, na prowadzenie badań i prac rozwojowych. Najpierw wnioski będą mogły składać duże firmy, później małe i średnie.
Działanie 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa" programu „Inteligentny rozwój" jest kluczowe dla firm myślących o pozyskaniu unijnych dotacji na zaawansowane projekty badawczo-rozwojowe. Tylko ono daje szansę zdobycia dofinansowania sięgającego nawet 20 mln euro – przy przedsięwzięciach, których znacząca część koncentruje się na prowadzeniu badań przemysłowych lub do 15 mln euro – przy projektach, gdzie większość działań skupia się na pracach rozwojowych. Niezależnie od tego, to duża szansa dla firm na tworzenie nowych oraz rozwijanie obecnie oferowanych towarów, usług albo wykorzystywanych technologii.
Badania z wdrożeniem
Efektem wszystkich realizowanych projektów powinny być realne produkty, nadające się do komercyjnego wykorzystania. Dlatego wnioskodawca, już na etapie aplikowania, musi zobowiązać się do wdrożenia planowanych wyników badań przemysłowych i prac rozwojowych, które rozumiane jest jako:
- wprowadzenie wyników do własnej działalności gospodarczej wnioskodawcy (w konsorcjum – min. jednego konsorcjanta będącego przedsiębiorstwem) poprzez rozpoczęcie produkcji lub świadczenia usług na bazie uzyskanych wyników albo wprowadzenie innowacji procesowej,
- udzielenie licencji (na zasadach rynkowych) na korzystanie z przysługujących wnioskodawcy praw do wyników w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta