Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy fiskus nie ma pewności, nie może żądać daniny

17 stycznia 2020 | Nieruchomości w Ekonomii | Aleksandra Tarka
Przy czynnościach z nieruchomościami warto się upewnić, czy fiskus nie będzie żądał podatku
źródło: AdobeStock
Przy czynnościach z nieruchomościami warto się upewnić, czy fiskus nie będzie żądał podatku

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają tylko te umowy czy orzeczenia o zniesieniu współwłasności, w ramach których przewidziano spłaty
lub dopłaty. Jego wymierzenie nie może opierać się na niczym niepopartym przekonaniu,
że spłata została przyznana.

Wiele czynności związanych z nieruchomościami wywołuje określone skutki podatkowe. Planując takie operacje, trzeba się więc upewnić, czy fiskus nie będzie żądał podatku.

Ale należy też wziąć poprawkę, że urzędnicy czasami doszukują się podstaw do opodatkowania tam, gdzie ich nie ma, i wtedy warto walczyć o swoje. Potwierdza to jeden z najnowszych wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 18 grudnia 2019 r. (sygn. akt I SA/Bd 601/19, nieprawomocny).

Sprawa dotyczyła podatku od czynności cywilnoprawnych, tzw. PCC. A spór zaczął się po tym, jak do fiskusa trafił wniosek o zwrot nienależnie pobranego podatku z tytułu sądowego zniesienia współwłasności – który jednak nie został uwzględniony.

Urzędnicy stwierdzili, że w wyniku zniesienia współwłasności podatniczka (ostatecznie w związku z jej śmiercią w jej miejsce wstąpił spadkobierca) nabyła rzeczy o wartości rynkowej ponad wartość udziału we współwłasności. A to stanowiło podstawę do opodatkowania i dlatego należało odmówić stwierdzenia nadpłaty w PCC.

Fiskus tłumaczył, że sąd cywilny zasądził od podatniczki pewną kwotę tytułem spłaty. Co prawda, orzekając, nie wyszczególnił wartości wysokości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11559

Wydanie: 11559

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament