Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krycie alimenciarza będzie szefa drogo kosztować

30 stycznia 2020 | Kadry i Płace | Monika Aniszewska Andrzej Orzechowski

Grzywna za pomoc pracodawcy w ukrywaniu przez pracowników ich wynagrodzeń, które powinny być ściągnięte na poczet alimentów, wyniesie nawet 45 000 zł.

Kodeks pracy przewiduje, że maksymalna grzywna nakładana na pracodawcę może wynieść 30 000 zł. Ostatnia zmiana w tym zakresie miała miejsce w 2007 r. Jednak od 1 grudnia 2020 r. ta kwota sięgnie nawet 45 000 zł. Będzie musiał się z nią liczyć pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu (np. dyrektor HR), który od tej daty dopuści się jednego z dwóch nowych wykroczeń, jakie będą przewidziane w kodeksie pracy.

Tak wysokie kary mają przeciwdziałać ukrywaniu dochodów pracowników, które powinny być przeznaczone na świadczenia alimentacyjne, np. na dziecko. Znajdą zastosowanie, gdy przeciwko pracownikowi toczy się postępowanie egzekucyjne, w tym związane z zaspokojeniem należności, jakie otrzymał uprawniony do alimentacji z funduszu świadczeń alimentacyjnych. Jednocześnie zaległości alimentacyjne pracownika muszą dotyczyć okresu za więcej niż trzy miesiące. Innymi słowy, chodzi o pracowników, którzy długo nie płacą alimentów, mimo toczącej się przeciwko nim egzekucji komorniczej, szczególnie gdy w porozumieniu z pracodawcą ukrywają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11570

Wydanie: 11570

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Nieprzypisane

Zamów abonament