Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jutro w energetyce buduje się dziś

30 stycznia 2020 | Ekonomia i rynek | Michał Niewiadomski
Kryzys cenowy okazał się szansą dla rozwoju energetyki prosumenckiej. Instalacje fotowoltaiczne zaczęły powstawać w firmach  oraz na dachach domów jednorodzinnych. Rządowy program dopłat „Mój prąd” pomógł zbudować prawie 30 tys. instalacji PV
źródło: Shutterstock
Kryzys cenowy okazał się szansą dla rozwoju energetyki prosumenckiej. Instalacje fotowoltaiczne zaczęły powstawać w firmach oraz na dachach domów jednorodzinnych. Rządowy program dopłat „Mój prąd” pomógł zbudować prawie 30 tys. instalacji PV

Odejście od węgla musi być znacznie szybsze, niż przewidują to rządowe plany zawarte w Krajowym planie 
na rzecz energii i klimatu. Elektroenergetyka powinna zostać oparta na nowych źródłach wytwarzania i to jak najszybciej.

 

Niska cena wytwarzania i bezemisyjność to obecnie dwa wyznaczniki, które są fundamentem nowego systemu. Cena energii musi być niska, by przedsiębiorstwa mogły być konkurencyjne. Obecnie na rynku hurtowym, czyli takim, na którym firmy zaopatrują się w energię, ceny prądu dla naszych firm są jednymi z najwyższych w Unii Europejskiej. I niestety będą coraz wyższe.

System handlu uprawnieniami do emisji CO2 (ETS) jest narzędziem UE do dekarbonizacji przemysłu. Im więcej energii powstaje przy użyciu wysokoemisyjnych źródeł, np. spalania węgla brunatnego czy kamiennego, tym cena powstałej w ten sposób energii będzie droższa. I perspektywa jest coraz czarniejsza niczym węgiel wydobywany na Śląsku, bo w kolejnych latach z rynku zabierana będzie kolejna pula uprawnień, przez co przy ograniczeniu podaży, a wysokim popycie cena uprawnień będzie szła do góry. Gdy dodamy do tego narastające problemy z niewydolnym i mało rentownym górnictwem w Polsce, które ratuje się wysokimi cenami wydobywanego w Polsce surowca, to otrzymujemy kolejny czynnik zwiększający ceny energii w naszym kraju. A biorąc pod uwagę, że cena węgla w Polsce jest sztucznie zawyżana i obecnie tona surowca ze Śląska jest o połowę droższa niż węgla z zagranicy, to nie należy się dziwić rosnącemu importowi i zwiększającym się hałdom surowca wokół kopalni.

Niszczące...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11570

Wydanie: 11570

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Nieprzypisane

Zamów abonament