Zatrzymać to się mogą sędziowie
Środowisko sędziowskie chce wywrócić cały system prawny – mówi Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.
Do czego prowadzą zmiany, które Zjednoczona Prawica wprowadza w wymiarze sprawiedliwości?
Te najbardziej aktualne zmiany dotyczą zapobiegnięcia gigantycznemu chaosowi, do którego próbuje doprowadzić część środowiska sędziowskiego, która nie jest pogodzona z tym, że w Polsce mamy trójpodział władzy i pewne sprawy są zastrzeżone dla ustawodawcy i dla prezydenta. Żeby uniknąć tego chaosu, zaproponowaliśmy przyjętą przez Sejm ustawę, która ma powodować, że sędziowie nie będą wbrew prawu kwestionować nawzajem swojego statusu.
Ale mam wrażenie, że ten chaos rośnie.
Rośnie, ponieważ sędziowie nie zważają na to, że dorobek orzeczniczy Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Trybunału Konstytucyjnego, a nawet wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z listopada poprzedniego roku jasno wskazują, że nie można skutecznie podważyć prerogatywy prezydenta do powołania na stanowisko sędziowskie. Osoba, która uzyskuje takie powołanie i składa ślubowanie, staje się sędzią ze wszystkimi jego przymiotami. Część środowiska sędziowskiego uparcie, nie zgadzając się z reformami, które wprowadzamy, próbuje zablokować możliwość orzekania przez takich sędziów, jednocześnie wywracając...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta