Niebezpieczną chorobę roznoszą nocni łowcy
Epidemia z Wuhan rozpoczęła się od nietoperzy. Są nosicielami groźnych wirusów, które im jednak nie szkodzą.
Nietoperze stanowią bardzo poważne zagrożenie epidemiologiczne, ale są też potencjalnym źródłem informacji na temat poszukiwanych leków na niektóre choroby zakaźne. Ich unikalny system immunologiczny doskonale radzi sobie z unieszkodliwieniem noszonych wirusów. Teraz naukowcy muszą rozszyfrować zagadkę ich wyjątkowej odporności.
Pożyteczne i groźne
Przeprowadzona przez chińskich naukowców analiza sekwencji DNA koronawirusa 2019-nCoV wskazuje, że ich pierwotnymi nosicielami były nietoperze, które następnie zarażały węże, a te ludzi.
Prawdopodobnym czynnikiem zoonotycznym (przenoszenia wirusa od zwierząt na ludzi) było spożywanie zarażonego mięsa bądź hodowla zarażonych zwierząt.
Podejrzenie budzi fakt, że strefą zero epidemii z Wuhan jest dzielnica, w której jest wiele targowisk, na których można było kupić mięso różnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta