Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Państwo żydowskie stale rośnie

30 stycznia 2020 | Świat | Piotr Jendroszczyk
Beniamin Netanjahu i Donald Trump w Białym Domu
źródło: AFP
Beniamin Netanjahu i Donald Trump w Białym Domu
źródło: Rzeczpospolita

Plan Donalda Trumpa daje Izraelowi wszystko, a Palestyńczykom niewiele. Jego realizacja będzie więc trudna.

Aneksja doliny granicznej rzeki Jordan, otwarta droga do zajęcia obszarów osiedli żydowskich na okupowanym Zachodnim Brzegu oraz Jerozolima jako niepodzielna stolica państwa żydowskiego – takie są główne punkty planu Donalda Trumpa, który ma uregulować konflikt izraelsko-palestyński.

Dla Palestyńczyków oferta Waszyngtonu oznaczałaby  powstanie państwa złożonego z dwóch członów – części obszarów Zachodniego Brzegu Jordanu oraz Strefy Gazy, wraz z połączonym z nią wąskim pasmem wydzielonych obszarów na pustyni Negew – będących obecnie obszarem Izraela. Miałaby to być rekompensata za aneksję Doliny Jordanu, stanowiącą jedną trzecią obszaru Zachodniego Brzegu.

Poszczególne elementy państwa palestyńskiego miałyby zostać połączone siecią dróg oraz ok. 50-kilometrowym tunelem prowadzącym do Strefy Gazy. Główny obszar państwa na Zachodnim Brzegu miałby jednak wyglądać jak szwajcarski ser, w którym zamiast dziur znajdowałyby się żydowskie osiedla z dziesiątkami tysięcy mieszkańców.  Stolicą nowego państwa miałoby zostać miasto Al-Quds, powstałe z połączenia zamieszkałych przez Palestyńczyków wschodnich przedmieść...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11570

Wydanie: 11570

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Nieprzypisane

Zamów abonament