Warunek zwolnienia podatkowego
Dwuletni termin nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji) jest warunkiem materialnoprawnym zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 22 ust. 4 pkt 3 i ust. 4a ustawy o CIT, a zwolnienie od podatku jest prawem majątkowym, w które – zgodnie z art. 93c Ordynacji podatkowej – wstępuje następca prawny.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku II FSK 471/17 z 14 lutego 2019 r.
Spółka z o.o wniosła skargę na interpretację indywidualną dotyczącą podatku dochodowego od osób prawnych. Przedmiotem sporu z fiskusem była możliwość zastosowania zwolnienia z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym wypłacanym na rzecz wspólnika wynagrodzenia z tytułu umorzenia automatycznego udziałów, a także m.in. dywidendy.
Spółka wskazała, że jej udziałowcem posiadającym udziały nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat, była spółka kapitałowa, która została podzielona. W wyniku podziału przez wydzielenie część majątku spółki (dzielonej) stanowiącą zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w tym udziały w spółce (skarżącej), przejął podmiot, który stał się jej wspólnikiem. Majątek pozostały w spółce dzielonej również stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Spółka stanęła na stanowisku, że wypłata wspólnikowi w opisanych wyżej okolicznościach wynagrodzenia z tytułu automatycznego umorzenia udziałów lub dywidendy będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie art. 22 ust. 4 i nast. ustawy o CIT w związku z art. 93c Ordynacji podatkowej, niezależnie od tego, czy wspólnik będzie posiadał nabyte w drodze wydzielenia udziały nieprzerwanie przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta