Samorząd biegłych rewidentów wciąż odgrywa ważną rolę
Chcemy podnieść jakość usług audytorskich i prestiż zawodu – mówi Barbara Misterska Dragan, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
Jak odniesie się pani do wyników kontroli NIK w sprawie GetBacku?
Krajowa Komisja Nadzoru przeprowadziła kontrole doraźne na zlecenie Komisji Nadzoru Audytowego (KNA). Toczą się postępowania administracyjne i dyscyplinarne, jednak są to sprawy poufne, o których nie mogę informować. Działamy zgodnie z przepisami prawa i procedurami, które obowiązują naszą organizację.
Jakie wnioski wyciągnął samorząd z afery GetBacku?
We wrześniu 2018 r. skierowaliśmy pismo do KNF z propozycją współpracy w obszarze zapewnienia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Zaproponowaliśmy wprowadzenie badań wspólnych sprawozdań finansowych w jednostkach zainteresowania publicznego (JZP). Dwie firmy audytorskie prowadzące badania ponosiłyby za nie solidarną odpowiedzialność. Celem jest wzrost zaufania do sprawozdawczości. Doprowadziłoby to też do dekoncentracji rynku i dało szansę rozwoju mniejszych firm. Przypomnijmy, że ustawa o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym przewiduje obecnie możliwość badania wspólnego, ale jest ono fakultatywne.
Wyszliśmy też z propozycją, którą można określić jako polski sox, na wzór regulacji z USA w odpowiedzi na afery finansowe, m.in. Enronu i WorldComu. Chodzi o obowiązek raportowania o systemach kontroli wewnętrznej w obszarze sprawozdawczości finansowej. Firmy musiałyby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta