Fundusz Trójmorza szansą dla całej Unii Europejskiej
Zmniejszenie różnic w rozwoju infrastruktury państw Trójmorza i starej UE będzie kluczowe dla zwiększenia spójności Wspólnoty. Inwestorom zaś może dać zarobić. Maciej rudke
Fundusz Trójmorza został zarejestrowany pod koniec maja ubiegłego roku. Celem funduszu jest inwestowanie w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach leżących między morzami Bałtyckim, Czarnym i Adriatyckim. Wpłynie on także na zwiększenie integracji Unii Europejskiej. Inicjatorem i współzałożycielem funduszu był polski bank rozwoju – Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) – wraz ze swoim rumuńskim odpowiednikiem EximBankiem.
Cel: zmniejszenie nierówności
– Fundusz Trójmorza ma przyciągnąć inwestorów prywatnych i instytucjonalnych do zaangażowania w projekty infrastrukturalne w regionie. Długookresowe wspólne inwestycje infrastrukturalne o dużej skali jeszcze mocniej zwiążą region strategicznie ze sobą, a także z zachodnią częścią UE – mówi Mateusz Walewski, główny ekonomista BGK.
– Ich efektem będzie także intensyfikacja współpracy gospodarczej pomiędzy południowo-wschodnimi i północno-wschodnimi częściami UE, która teraz jest utrudniona ze względu na niedostateczny rozwój infrastruktury transportowej, energetycznej i cyfrowej łączącej te dwie części kontynentu i te dwie części Unii Europejskiej – dodaje Walewski.
Zaznacza, że wszystkie inwestycje, które powstaną w regionie Trójmorza, będą jednocześnie wzmocnieniem Unii Europejskiej, gdyż wszystkie kraje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta