Europa potrzebuje nowego projektu
Mam nadzieję, że przy unijnym stole zawsze będzie miejsce dla Wielkiej Brytanii, jeśli kiedykolwiek zdecyduje się ona na powrót – pisze premier Irlandii Leo Varadkar.
Ideały zjednoczonej Europy – wolność, pokój i solidarność, być może najlepiej wyrażone w słowach Schillera, przełożone na muzykę przez Beethovena, ukazują nasze wspólne wartości i naszą jedność w różnorodności. Pokazują, że trwała przyjaźń może zwyciężyć ludzkie słabości i niemoc oraz pomóc nam osiągnąć wielkie cele.
Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską, a na mnie ogromne wrażenie robi fakt, że w ciągu ostatnich kilku lat ponownie obserwowaliśmy w akcji siłę trwałej przyjaźni. Przyjaźni, która przyniosła Europie pokój, pojednanie oraz dobrobyt i która ochroniła pokój w Irlandii w czasie pierwszej trudnej fazy brexitu. W imieniu narodu irlandzkiego chcę podziękować współobywatelom Europy.
Pomysł, który stał się marzeniem
W ciągu ostatnich dwóch i pół roku podróżowałem po całej Europie, aby z innymi głowami państw i szefami rządów rozmawiać o brexicie i związanych z nim wyzwaniach dla wyspy Irlandii. Nigdy nie zapomnę reakcji osób, które spotkałem. Tych, które były...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta