CPK jest potrzebny nie tylko Polsce
Przygotowania do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego idą zgodnie z planem. Będzie to nie tylko największy węzeł komunikacyjny w naszej części Europy, ale i najnowocześniejszy port lotniczy na całym kontynencie. Materiał powstał przy współpracy z CPK
– Wszędzie tam, gdzie udajemy się za granicę – Japonia czy Davos, Berlin czy Waszyngton – język, jakim mówimy o CPK, jest doskonale zrozumiały. Nasi partnerzy zagraniczni świetnie rozumieją, jak potrzebna to jest inwestycja – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, CPK to element strategii zrównoważonego rozwoju i największa inwestycja infrastrukturalna realizowana przez polski rząd. – Myślę, że będzie kołem napędowym całej polskiej gospodarki i ogromną szansą rozwoju dla Polski – dodał szef rządu.
Oczekiwania branży
Na powstanie nowego portu lotniczego czekają linie lotnicze, które w tej chwili korzystają nie tylko ze stołecznego Lotniska Chopina, ale też z innych portów regionalnych. Wielkim zwolennikiem powstania nowego lotniska w Polsce jest Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA).
Jak podkreśla dyrektor generalny IATA Alexander de Juniac Lotnisko Chopina w Warszawie ma ograniczone możliwości rozwoju: – Położone jest blisko centrum miasta, są problemy środowiskowe, nie można zwiększyć liczby operacji, a ruch stale rośnie. Jeśli więc potrzebne jest centrum przesiadkowe, to możliwości wzrostu są ograniczone – ocenił de Juniac. – Jeśli chodzi o projekt budowy CPK, to wiem, że polskie władze są otwarte na wszelkie sugestie i rady, jakie byśmy mieli. To...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta