Unieważnienie prawomocnego orzeczenia
Praktyka unieważniania prawomocnych orzeczeń jest znikoma, ale są regulacje prawne, które na to pozwalają. Zgodnie z art. 96 ustawy z 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 825) SN na wniosek prokuratora generalnego (PG) unieważnia prawomocne orzeczenie wydane w sprawie, która w chwili orzekania ze względu na osobę nie podlegała orzecznictwu sądów polskich lub w której w chwili orzekania droga sądowa była niedopuszczalna, jeżeli orzeczenie to nie może być wzruszone w trybie przewidzianym w ustawach o postępowaniach sądowych (§ 1).
Wniosek powinien czynić zadość wymaganiom przewidzianym dla pisma procesowego i zawierać (1) oznaczenie orzeczenia, od którego jest wniesiony, ze wskazaniem zakresu zaskarżenia, (2) przytoczenie podstaw wniosku oraz ich uzasadnienie, (3) wykazanie, że wzruszenie zaskarżonego orzeczenia w trybie przewidzianym we właściwej ustawie o postępowaniu sądowym nie jest możliwe, (4) wniosek o unieważnienie zaskarżonego orzeczenia, a jeżeli orzeczenie to zostało wydane przez sąd drugiej instancji – wniosek o unieważnienie poprzedzającego je orzeczenia sądu pierwszej instancji (§ 2). Do wniosku oprócz jego odpisów dla doręczenia ich uczestniczącym w sprawie osobom PG dołącza dwa odpisy przeznaczone do akt SN (§ 3). SN rozpoznaje wniosek na posiedzeniu niejawnym, chyba że PG domagał się rozpoznania go na rozprawie albo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta