Zamach stanu
Prawo karne ma chronić państwo i jego konstytucyjny porządek.
Dla bacznego obserwatora wydarzeń na arenie międzynarodowej łatwo dostrzegalna jest postępująca destabilizacja stosunków geopolitycznych w wielu miejscach na świecie. Agresywna polityka Rosji na obszarach uznawanych przez nią za swoją strefę wpływów, nieustannie napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie, tragiczna wojna w Syrii czy zbrojenia atomowe na Półwyspie Koreańskim oraz Iranie – wszystko to czyni bardzo aktualnym pytanie o bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne naszego kraju. W systemie stojącym na straży naszego państwa ważna rola została przypisana prawu karnemu, które penalizuje szereg bezprawnych zachowań skierowanych przeciwko niemu. Przestępstwa przeciwko państwu zaliczane są do podstawowej kategorii deliktów opisywanych w ustawach karnych, począwszy od prawa rzymskiego.
Zamachy, zdrady stanu i zbrodnie
W polskim kodeksie karnym zgrupowane zostały w rozdziale XVII „Przestępstwa przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej" i są oparte na całkowicie odmiennych, w stosunku do dotychczasowych, założeniach. Prawo karne ma chronić państwo i jego konstytucyjny, a nie jedynie wybrany i związany z określoną ideologią, ustrój. Karane powinny być więc nie zachowania, które zmierzają do zmiany panującego ustroju (do tego w mniejszym lub większym stopniu zmierza każde ugrupowanie opozycyjne), lecz tylko zachowania, które taki cel chcą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta