Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Naród wrażliwy na sprawiedliwość

05 lutego 2020 | Sądy i Prokuratura | Aneta Łazarska
Diagramy skierowane do Niemców, aby propagować i wprowadzać ustawy norymberskie
źródło: Wikimedia
Diagramy skierowane do Niemców, aby propagować i wprowadzać ustawy norymberskie

Są miejsca, których żadne opisy i książki nigdy nie oddadzą. Po prostu trzeba tam być, aby poczuć i zrozumieć przeszłość.

Są zbrodnie, o których ludzkość nigdy zapomnieć nie może. I są miejsca, w których każdy człowiek powinien choć raz w życiu się znaleźć, aby zrozumieć istotę człowieczeństwa.

Takim miejscem pamięci jest obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Już po przekroczeniu bramy wkraczamy do świata śmierci, który mimo upływu 75 lat odciska do końca życia piętno na każdym człowieku. Czas tam zatrzymał się w miejscu, a w przeszywającej ciszy słychać jeszcze głosy ofiar zbrodni. To miejsce wywarło na mnie największe wrażenie w całym moim życiu...

Naród ślepo wykonujący prawo

Któż by uwierzył, że naród będzie ślepo wykonywać prawo, które niesie ze sobą śmierć i zniszczenie – zanotował Załmen Gradowski w obozie Auschwitz i słowa te budzą do dziś zadumę. Są skierowane nie tylko do prawników, lecz do całego narodu, do społeczeństwa, do ogółu i do każdego indywidualnie.

Te słowa powinny być także dziś przedmiotem szerszej refleksji, jakie mamy społeczeństwo i jaki jest jego stosunek do prawa. Załmen Gradowski chciał nam powiedzieć, że naród nie może być uśpiony, pogrążony w letargu i biernie wykonujący prawo. Naród będący najwyższym suwerenem jest najważniejszym gwarantem sprawiedliwego prawa. Ma w swoim arsenale najważniejszą broń wobec niesprawiedliwego prawa, jakim jest obywatelskie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11575

Wydanie: 11575

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament