Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Luksemburg przychylny dla radców

05 lutego 2020 | Prawo co dnia | Anna Krzyżanowska

Praca u klienta nie odbiera niezależności. Można reprezentować go także przed sądem unijnym – uznał we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE.

Na to rozstrzygnięcie samorząd radcowski czekał kilka lat. W 2017 r. ósma izba TSUE wydała bowiem postanowienie, w myśl którego między prawnikiem a klientem wykluczone jest istnienie jakiegokolwiek stosunku pracy, bo wpływa to na niezależność mecenasa. W efekcie na podstawie art. 19 statutu TSUE taki prawnik nie może działać przed sądem unijnym. Przyjęcie tej wykładni spowodowało, że 13 czerwca 2017 r. w sprawie T-137/16 Uniwersytet Wrocławski przegrał spór z Agencją REA o grant. Pełnomocnikiem uczelni był radca, który oprócz reprezentowania uniwersytetu prowadził – na podstawie umowy cywilnoprawnej (a wcześniej etatu) – zajęcia dla studentów. To w ocenie sądu UE dyskwalifikowało jego skargę, która z przyczyn formalnych została odrzucona jako oczywiście niedopuszczalna.

To drogowskaz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11575

Wydanie: 11575

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament