W starszych biurach cena czyni cuda
Rozmowa | Jerzy Węglarz, prezes zarządu spółki Biuro Na Miarę
W tym roku zostaną oddane wielkie biurowce, w tym nowoczesne warszawskie wieże. W ich cieniu pozostają starzejące się obiekty.
Polski rynek biurowców – ze względu na wczesny kapitalizm – jest stosunkowo młody. Średni wiek budynków w naszym kraju – głównie za sprawą intensywnego rozwoju i nowych obiektów, które właśnie powstają – to ok. dziesięciu lat. W Europie Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych wiek ten jest nawet trzy–pięć razy razy dłuższy. Rynek nowoczesnej powierzchni biurowej w Polsce w ostatnich dziesięciu latach powiększył się z ok. 5 mln do 10 mln mkw. Średnio połowa tej powierzchni przypada na Warszawę, reszta na pozostałe miasta: Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Łódź, Katowice.
W mojej opinii jest jeszcze niemal drugie tyle powierzchni biurowej, której nikt nie uwzględnia w raportach. To budynki klasy B i C oraz wolno stojące budynki biurowe zajmowane w całości przez pojedyncze firmy.
Dlaczego są niewidoczne?
Informacje o budynkach klasy niższej niż B nie są powszechnie dostępne, bo z reguły nie działa tu powszechny w tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta