Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bat na nierzetelnych dłużników

05 lutego 2020 | Rachunkowość

1 stycznia 2020 r. weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych, która wprowadziła rozwiązania mające zmobilizować dłużników transakcji handlowych do dokonywania zapłaty w ustalonym terminie oraz zniechęcić do narzucania przez nich nieuzasadnionych, wydłużonych terminów zapłaty. Ustawa ta wprowadziła m.in. zmiany w ustawach o podatku dochodowym dotyczące nowej ulgi na złe długi.

Nowelizacją ustawy PIT oraz ustawy CIT wprowadzono odpowiednio art. 26i oraz art. 18f. Analogiczne brzmienie tych przepisów umożliwia podatnikowi będącemu wierzycielem pomniejszenie podstawy opodatkowania o kwotę zaliczanych do przychodów należnych niezapłaconych wierzytelności. Dłużnik z kolei ma obowiązek zwiększenia podstawy opodatkowania o kwotę niezapłaconego zobowiązania zaliczanego do kosztów uzyskania przychodu.

Zasady rozliczania przychodów i kosztów

Co do zasady, w podatkach dochodowych za przychody uznaje się kwoty należne, choćby faktycznie nie zostały jeszcze otrzymane. Oznacza to, że przychód podatkowy powstaje niezależnie od faktu uregulowania należności wynikającej z tego przychodu. Analogicznie uregulowane są koszty podatkowe. Oczywiście jest to bardzo niekorzystne dla wierzycieli, którym dłużnicy zalegają z wypłaceniem należności. Natomiast dłużnicy, zalegający z zapłatą z tytułu swoich zobowiązań, mają prawo do obniżania przychodu do opodatkowania m.in. o niezapłacone zobowiązania. To premiuje nielojalnych dłużników, gdyż mają oni niższą podstawę opodatkowania. W związku z powyższym zasadnym było wprowadzenie przez ustawodawcę możliwości zmniejszenia podstawy opodatkowania przez wierzyciela oraz jej zwiększenia przez dłużnika w przypadku braku uregulowania (zbycia) wierzytelności i odpowiednio zobowiązania,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11575

Wydanie: 11575

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament