Charakter przedsięwzięcia decyduje, kto jest stroną
Okoliczność, że dana inwestycja spełnia warunki stawiane przez przepisy techniczno-budowlane, nie zawsze musi oznaczać, iż nie zakłóca lub nie będzie zakłócać korzystania z nieruchomości i wpływać na nieruchomości sąsiadujące.
Jak należy interpretować zwrot „przepisy odrębne", którym ustawodawca posłużył się w definicji „obszaru oddziaływania obiektu", niezbędnym do prawidłowego wyznaczenia kręgu stron w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę? Czy sformułowanie to nakazuje organowi ograniczyć się tylko do przepisów prawa administracyjnego, w szczególności przepisów techniczno-budowlanych, czy wymaga, aby organ uwzględnił wszelkie obowiązujące przepisy, także te regulujące stosunki własnościowe, zawarte w kodeksie cywilnym? Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 czerwca 2019 r. (sygn. II OSK 1883/17) orzekł, że pod pojęciem przepisów odrębnych, o których mowa w art. 3 pkt 20 prawa budowlanego, należy rozumieć nie tylko przepisy budowlano-techniczne, lecz także np. przepisy odnoszące się do ochrony własności, o których mowa w kodeksie cywilnym.
Kto jest stroną
Prawo budowlane zawiera odrębną definicję strony postępowania w sprawie pozwolenia na budowę i w postępowaniu tym nie znajduj zastosowania ogólna definicja tego pojęcia wskazana w art. 28 kodeksu postępowania administracyjnego, zgodnie z którym stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego dotyczy postępowanie. Zgodnie z art. 28 ust. 2 prawa budowlanego stroną postępowania w sprawie wydania decyzji o pozwoleniu na budowę są inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta