Ryzyko, wypadek i odpowiedzialność
Przy ocenie, czy przedsiębiorstwo lub zakład jest wprowadzany w ruch za pomocą sił przyrody, należy uwzględniać faktyczne znaczenie określonych technologii w ich działalności.
Uzupełniająca odpowiedzialność pracodawcy za skutki wypadku przy pracy pracownika oparta jest (zgodnie z ogólnymi regułami cywilistycznej odpowiedzialności za szkodę) albo na zasadzie winy, albo na zasadzie ryzyka, w zależności od charakteru działalności wykonywanej przez zobowiązany podmiot.
Zgodnie z art. 435 k.c. prowadzący na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody (pary, gazu, elektryczności, paliw płynnych itp.) ponosi odpowiedzialność za szkodę na osobie lub mieniu wyrządzoną komukolwiek przez ruch przedsiębiorstwa lub zakładu, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności.
Z powyższego wynika, że dla przyjęcia ryzyka jako zasady odpowiedzialności uzupełniającej pracodawcy za skutki wypadku przy pracy konieczne jest ustalenie (zgodnie z art. 435 § 1 k.c.), czy pracodawca ten jest „przedsiębiorstwem wprawianym w ruch za pomocą sił przyrody". Przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta