Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Postawienie płotu może napotkać ograniczenia

12 lutego 2020 | Orzecznictwo | Arkadiusz Turczyn

Ingerencja gminy w prawa własności nieruchomości objętych planem miejscowym wymaga każdorazowo od gminy wnikliwego i wszechstronnego rozważenia interesu indywidualnego oraz publicznego – przypomniał NSA.

Zakres prawa własności – a także jego ograniczenia – był przedmiotem licznych wypowiedzi judykatury. Inspiracją do niniejszego opracowania było podjęcie przez Radę m. st. Warszawy uchwały nr XXV/697/2020 z 16 stycznia 2020 r. w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń. W jej § 13 określono szczegółowe zasady sytuowania ogrodzeń, przy czym uchwalono również przepisy przejściowe, w tym § 15, zgodnie z którym ogrodzenia istniejące w dniu wejścia uchwały w życie zwalnia się z obowiązku dostosowania do zasad i warunków określonych w uchwale (co akurat jest rozwiązaniem, które ogranicza – ale nie wyłącza – roszczenia odszkodowawcze wobec gminy). Podstawę prawną do wydania tej uchwały daje art. 37a ust. 1 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn. DzU 2018 r., poz. 1945 ze zm.), wedle którego rada gminy może ustalić w formie uchwały zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane.

Spokój i porządek

Tego typu regulacje mogą jednak budzić wątpliwości, zwłaszcza gdy właściciel (właściciele) nieruchomości zamierza odseparować nieruchomość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11581

Wydanie: 11581

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament