Sądy i ZUS mają inne zdanie o możliwościach obniżenia składki zdrowotnej
Pracodawcy, którzy delegują pracowników za granicę, pracownik staje się polskim nierezydentem podatkowym, działając jako płatnicy, powinni korzystać z możliwości obniżenia składki na ubezpieczenie zdrowotne do zera.
Pracownik oddelegowany to pracownik, który za swoją zgodą zostaje wysłany przez pracodawcę do wykonywania zadań służbowych poza swoim stałym miejscem zatrudnienia. Następuje przy tym zmiana warunków wykonywania przez niego pracy, co niejednokrotnie wiąże się ze zmianą miejsca zamieszkania dla celów podatkowych, a w konsekwencji zmianą opodatkowania jego przychodów. W przypadku oddelegowania za granicę pracownik staje się nierezydentem podatkowym w Polsce z ograniczonym obowiązkiem podatkowym. Oznacza to obowiązek opodatkowania w kraju jedynie tej części przychodów, która jest związana z pracą wykonywaną na terytorium Polski. W takim przypadku dochody osiągnięte przez pracownika z pracy wykonywanej za granicą nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, a w konsekwencji płatnik nie ma obowiązku obliczania od tych dochodów zaliczek na PIT.
Zgodnie z przepisami unijnymi o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego osoby oddelegowane pozostają w polskim systemie ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych (co potwierdzone jest zaświadczeniem A1).
Zgodnie z art. 83 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (dalej: ustawa o ubezpieczeniu zdrowotnym) w przypadku gdy składka na ubezpieczenie zdrowotne obliczana przez pracodawcę jest wyższa od zaliczki na podatek dochodowy obliczony zgodnie z ustawą z 26 lipca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta