Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus dobrze ocenił mechanizm stosowany w grupie

12 lutego 2020 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Korekty poziomu rentowności należało rozpatrywać jako nowe zdarzenie na gruncie CIT.

W styczniu 2018 r. spółka wystąpiła o wykładnię ustawy o CIT w zakresie m.in. konsekwencji podatkowych związanych z korektą dochodowości. We wniosku wskazała, że w swojej działalności zawiera transakcje zarówno z podmiotami powiązanymi jak i niepowiązanymi. Firmy z grupy wykonują swoją działalność w ramach przyjętego modelu biznesowego, w ramach którego spółka sprawuje funkcje producenta na zlecenie o ograniczonym ryzyku tzw. producenta kontraktowego. W praktyce oznacza to, że powinna, w związku z prowadzoną działalnością, osiągać określony (wyznaczony) poziom zyskowności. Dopiero po zakończeniu roku i podsumowaniu kosztów i przychodów działalności ma możliwość określenia poziomu własnej dochodowości. Wobec czego stosuje mechanizm ustalania dochodowości z uwzględnieniem korygowania wzajemnych rozliczeń. Chciała się upewnić czy może uwzględniać faktury korygujące lub inne dokumenty potwierdzające przyczyny korekty, w rozliczeniu CIT za okres rozliczeniowy, w którym zostały wystawione?

Fiskus odpowiedział, że w przypadku spółki nie ma zastosowania art. 12 ust. 3a ustawy o CIT. W wyniku przyjętego mechanizmu dostosowania rentowności spółek w grupie do ustalonej wartości na poziomie zysku operacyjnego, nie dochodzi bowiem do wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub świadczenia usług na rzecz spółki , od której...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11581

Wydanie: 11581

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament