Jeden kontrakt to jedna cena za wszystko
W przypadku zawarcia jednej umowy sprzedaży, podstawę opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych należy ustalić w odniesieniu do łącznej wartości przenoszonych rzeczy. Tak ustaloną podstawę opodatkowania należy brać pod uwagę przy stosowaniu ewentualnego zwolnienia.
Sprawa dotyczył wniosku muzeum o interpretację przepisów o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży rzeczy.
Placówka wyjaśniła, że podpisała umowę sprzedaży ze zwykłą osobą fizyczną nieprowadzącą działalności. Chodziło o nabycie kilkuset obiektów m.in. fotografii, albumów, kart z fotografiami i pocztówek z okresu pierwszej i drugiej wojny światowej.
Wartość każdego z obiektów została ustalona przed zawarciem umowy przez specjalną komisję i wskazana w protokole. Muzeum podkreśliło, że każda rzecz może być przedmiotem odrębnej czynności faktycznej i prawnej. Jednak strony umowy zdecydowały się na podpisanie jednej umowy, wskazując w niej łączną wartość 35 tys. zł.
Zapytało czy dokonując ustalenia wartości w zakresie podstawy opodatkowania, w świetle późniejszego ewentualnego zastosowania zwolnienia z art. 9 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, należy przyjąć łączną wartość wszystkich 138 rzeczy czy też wartość każdej z nich?
Odpowiedź fiskusa okazała się nie po myśli pytającego. W jego ocenie w związku z zawarciem jednej umowy sprzedaży a zatem dokonaniem jednej czynności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta