Państwowa Komisja Wyborcza na wzór europejski
Pada mit, który starali się w podtrzymywać m.in. prof. Andrzej Zoll i sędzia Wojciech Hermeliński, iż demontowany jest „dobry system wyborczy".
Ustawą z 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych („ustawa") dokonano w Polsce istotnych i głębokich zmian w systemie wyborczym, jak również (na co wskazuje sam tytuł ustawy) zwiększono udział obywateli w procesie wyborczym.
Grupa posłów będących wnioskodawcami projektu ustawy dosyć ekstensywnie uzasadniła zmiany w polskim prawie wyborczym. Co ciekawe, a co będzie zapewne zaskoczeniem dla opinii publicznej, zmiany dotyczące składu Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) zostały uzasadnione wytycznymi Komisji Weneckiej. Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo (European Commission for Democracy Through Law), bo taka jest pełna nazwa tego ciała, jest organem doradczym Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego. Polska jest członkiem Komisji od 1992 roku. Obok Komisji Weneckiej działa w Radzie Europy specjalna grupa zagadnieniowa tzw. Rada na rzecz Demokratycznych Wyborów (Council for Democratic Elections). Oba te ciała przyjęły w 2002 roku kodeks dobrych praktyk w sprawach wyborczych (Code of Good Practice in Electoral Matters) (dalej kodeks).
Zasady i kodeks
Jak wskazano we wstępie do kodeksu wytyczne i wyjaśnienia do niego „oparto na podstawowych zasadach europejskiego dziedzictwa wyborczego. (...) stanowią one...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta