Zakazane poduszki
Władze World Athletics zadecydowały, że buty, w jakich Eliud Kipchoge pokonał maraton w niespełna dwie godziny, nie mogą być używane na zawodach.
Decyzja światowej federacji to żadna niespodzianka, wypatrywał jej chyba każdy poza firmą Nike i wspieranymi przez nią zawodnikami. Powód jest prosty: buty Air Zoom Alphafly Next% (ulepszona wersja wprowadzonych na rynek w 2016 roku Nike Vaporfly) miały być modelem tylko dla wybranych.
Teraz, według najnowszych wskazań World Athletics (WA), grubość podeszwy buta biegowego nie może przekraczać 40 mm, a w jego konstrukcji może się znaleźć maksymalnie jedna sztywno osadzona płytka lub powłoka. Płytka ta może się składać z więcej niż jednej części, ale te nie mogą nachodzić na siebie i wpływać na sprężystość. Nowy sprzęt musi trafić do ogólnej sprzedaży przynajmniej cztery miesiące przed zawodami, podczas których będzie użyty.
Płyty jak trampoliny
Federacja zalegalizowała więc starą wersję obuwia (z jedną profilowaną wkładką węglową), używanego przez coraz większą część biegowego świata, a zakazała nowej wersji, którą dysponował Kipchoge podczas imprezy INEOS 1:59 Challenge. Tylna część podeszwy buta Kenijczyka była nienaturalnie wysoka. Miała prawie 50 mm, osadzono w niej cztery amortyzujące poduszki. W konstrukcji buta znalazły się też trzy ustawione pod odpowiednim kątem płytki z włókna węglowego oraz dwie warstwy specjalnej pianki....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta