Zwrot nadpłaconego podatku budzi konrowersje
Organy podatkowe niejednokrotnie kwestionują możliwość korekty sprzedaży dokumentowanej paragonem, w sytuacji gdy przyczyną tej korekty jest zawyżona stawka podatku od towarów i usług. Argumentują, że podatnikowi w takiej sytuacji nie przysługuje nadpłata (tym samym nie ma podstaw do korygowania obrotu). Czy słusznie?
Opisany na wstępie problem mogą mieć np. podatnicy, którzy z ostrożności opodatkowywali podstawową stawką VAT usługi związane z rekreacją w zakresie wstępu, a po zmianie stanowiska organów podatkowych w tym zakresie (względnie po otrzymaniu pozytywnej interpretacji potwierdzającej możliwość stosowania obniżonej stawki VAT) zaczęli rozważać możliwość korekty stawki w odniesieniu do poprzednich okresów rozliczeniowych.
Negatywne stanowisko fiskusa i sądów administracyjnych
Problem, z którym potencjalnie muszą zmierzyć się podatnicy wynika z faktu, że organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych przedstawiają stanowisko, zgodnie z którym, w przypadku ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej sprzedaży towarów lub usług z zawyżoną stawką VAT (czyli w przypadku udokumentowanej paragonem sprzedaży dla osób prywatnych nie prowadzących działalności gospodarczej), korekta stawki VAT nie może być dokonana. Zdaniem fiskusa, w takiej sytuacji ciężar podatku VAT z tytułu sprzedaży zostaje przeniesiony na ostatecznego konsumenta (osoby fizyczne). W związku z powyższym, zwrot zapłaconego VAT na rzecz podatnika, który nie poniósł ekonomicznego ciężaru tego podatku, oznaczałby nieuzasadnione przysporzenie podatnika ze strony Skarbu Państwa.
UWAGA!
Jeżeli podatnik nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta