Zadłużenie męża nie pozostaje obojętne dla żony
Jeśli w chwili ogłoszenia upadłości konsumenckiej małżonka pozostawał on we wspólności majątkowej, to cały majątek małżonków wchodzi w skład masy upadłości – wynika z uchwały Sądu Najwyższego.
Często ustawodawca decyduje się na zastosowanie zabiegu legislacyjnego polegającego na regulacji danej materii za pomocą odesłania do innych przepisów, z jednoczesnym wskazaniem na ich „odpowiednie stosowanie". W obliczu takiego manewru praktyka orzecznicza zmuszona jest zmagać się z licznymi problemami interpretacyjnymi, jakie powstają na etapie stosowania prawa. Jak dobrze bowiem wiemy, a wyjaśniał to wielokrotnie Sąd Najwyższy, zwrot: „stosuje się odpowiednio" może oznaczać: (a) stosowanie danych przepisów wprost, (b) stosowanie z modyfikacjami albo (c) ich niestosowanie.
Właśnie z tego rodzaju wątpliwościami interpretacyjnymi mierzą się na co dzień sędziowie orzekający w sprawach z zakresu upadłości osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, zwanej potocznie tzw. upadłością konsumencką. Jak wskazuje art. 491[2] ust. 1 prawa upadłościowego (dalej jako: p.u.), to właśnie do niej (z pewnymi włączeniami) „stosuje się odpowiednio" przepisy o postępowaniu upadłościowym przedsiębiorców.
Taki stan rzeczy niesie za sobą znaczną ilość wątpliwości, a to ze względu na fakt, że upadłość konsumencka oparta jest na odmiennych fundamentach aksjologicznych, aniżeli postępowanie insolwencyjne przedsiębiorców. Jak stanowi art. 2 ust. 2 p.u. (zostanie zmieniony nowelizacją wchodzącą w życie 24 marca 2020 r., niemniej problem odpowiedniego stosowania przepisów w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta