Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skąd wziąć aż tyle zielonego prądu

12 lutego 2020 | Ekonomia i rynek | Maciej Stańczuk

Rewolucja w elektromobilności i wytwarzaniu ciepła spowoduje olbrzymi wzrost zużycia energii, czego rządzący wydają się nie uwzględniać w swoich prognozach.

 

Trend szybkiej redukcji CO2 jest nieodwracalny nie tylko z powodu ambitnych celów klimatycznych Unii Europejskiej (nowy europejski zielony ład). Światowa opinia publiczna pod wpływem niedawnych katastrofalnych pożarów w Australii będzie coraz bardziej naciskać na szybkość globalnego wdrażania celów klimatycznych. Ale w tym właśnie problem, gdyż redukcja CO2 wywołuje pewne negatywne efekty uboczne, do których należy drastyczny wzrost zapotrzebowania na energię.

Przestawiona zwrotnica

Słyszymy deklaracje wielu gigantów, takich jak Bayer, BASF, Wacker Chemie, Lanxess, którzy kolejno ogłaszają osiągnięcie neutralności klimatycznej w swoich zakładach produkcyjnych do 2030 r. bądź najpóźniej do 2040. Producent stali Thyssen-Krupp zapowiada z kolei wielomiliardowe inwestycje, które zastąpią węgiel gazem bądź wodorem.

Rewolucyjna zmiana dotyczy nie tylko przemysłu, ale także transportu i ogrzewaniu mieszkań. W Niemczech w ciągu najbliższych dziesięciu lat po drogach ma jeździć 10 mln samochodów elektrycznych, a wszystkie mieszkania mają być ogrzewane zielonym prądem, który ma zastąpić ropę i gaz.

W konsekwencji zużycie energii w ciągu dziesięć lat wzrośnie aż o 25 proc. (według szacunków EWI Uniwersytetu w Kolonii), co spowoduje, że osiągnięcie celu udziału OZE w niemieckim mikście energetycznym na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11581

Wydanie: 11581

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament