Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozliczanie braków produkcyjnych spowodowanych wadliwym materiałem

12 lutego 2020 | Rachunkowość | Marek Barowicz

Nabycie wyrobów niepełnowartościowych zazwyczaj wiąże się z koniecznością obniżenia ich ceny przez sprzedawcę. Powoduje to obowiązek wystawienia faktury korygującej VAT oraz ujęcia w księgach rachunkowych nabywcy.

Braki produkcyjne oznaczają niepełnowartościowe wyroby własnej produkcji, całkowicie wykończone lub doprowadzone – w przypadku produkcji wielofazowej – do określonej fazy wytwarzania (tj. produkty gotowe lub półprodukty), które nie odpowiadają normom technicznym, czy wymogom estetyczno-użytkowym. Mogą być one wynikiem ujawnionych (na etapie wytwarzania, podczas składowania w magazynie lub w efekcie reklamacji złożonych przez odbiorców) wad zużytych do ich produkcji materiałów. Braki produkcyjne mogą mieć charakter naprawialny (w sytuacji, gdy ich naprawa – dokonana siłami własnymi lub obcymi, przy udziale firm zewnętrznych – jest opłacalna) lub nienaprawialny (w przypadku, gdy ich naprawa jest niemożliwa lub nieopłacalna; podlegają one wówczas złomowaniu i likwidacji, z ew. przyjęciem na stan magazynowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11581

Wydanie: 11581

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament