Jak przygotować się do europejskich wymogów
Wdrożenie raportowania w formacie XBRL będzie miało istotny wpływ na dotychczasowy proces sporządzania i publikowania skonsolidowanego sprawozdania finansowego przez spółkę.
Konieczna będzie identyfikacja zmian, w obecnie funkcjonującym w spółce procesie, niezbędnych do wykonania mapowania i zaraportowania danych oraz sporządzenie strategii wdrożenia zmian procesowych oraz technologicznych.
Przypomnijmy, że nowe wymogi ESEF (Jednolity Europejski Format Raportowania) w zakresie przygotowania skonsolidowanych sprawozdań finansowych zgodnie z MSR w formacie XBRL obowiązują już dla sprawozdań za 2020 r.
Zgodnie z metodologią jaką w swoich publikacjach proponuje ESMA przygotowanie do wdrożenia raportowania w formacie XBRL powinno odbyć się w 5 krokach:
Zdobycie wiedzy
Projekt wdrożenia raportowania w formacie XBRL należy, podobnie jak w przypadku implementacji każdej nowej technologii, rozpocząć od zdobycia wiedzy na temat kluczowych wymogów regulacyjnych. W pierwszej kolejności należy znaleźć odpowiedź na pytania:
a. Jakie są wymogi związane z zastosowaniem XBRL dla spółki (kiedy i jak należy je wypełnić, jakie zwolnienia i ułatwienia są dostępne i czy spółka może z nich skorzystać, jakie są lokalne tzn. polskie wymogi wprowadzone w związku z implementacją Dyrektywy Unijnej)?
b. Czym jest format raportowania XBRL? Na czym polega ta technologia i jak można ją zastosować w praktyce?
c. Czym jest taksonomia MSSF i obowiązujące w niej znaczniki, jak zastosować taksonomię do skonsolidowanego sprawozdania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta