Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brexit: w okresie przejściowym bez zmian

13 lutego 2020 | Kadry i Płace | Karolina Schiffter
, Krzysztof Gruszka

Do końca 2020 r. obowiązują dotychczasowe zasady pobytu i pracy Polaków w Wielkiej Brytanii i na odwrót. Tak samo jest z zabezpieczeniem społecznym.

Od 1 lutego 2020 r. Wielka Brytania oficjalnie nie jest już członkiem Unii Europejskiej. Przez wiele miesięcy dyskutowane były dwie możliwe opcje wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii: na podstawie umowy (tzw. Brexit umowny) i bez zawierania umowy (tzw. Brexit bezumowny). Ostatecznie Wielka Brytania wybrała pierwszą opcję. Brexit bezumowny mógłby bowiem wprowadzić chaos oraz znaczące utrudnienia dla przedsiębiorców i obywateli wszystkich państw UE. Wielka Brytania z dnia na dzień byłaby traktowana przez UE jak państwo trzecie, np. jak USA czy Kanada. Stąd ostatecznie parlament brytyjski zatwierdził umowę regulującą zasady wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii. Niestety nie daje ona jednoznacznych odpowiedzi na wszystkie pytania związane z Brexitem.

Kluczowe 11 miesięcy

Umowa brexitowa przewiduje, że zdecydowana większość skutków Brexitu nastąpi dopiero z końcem 2020 r. W okresie przejściowym (tj. do końca 2020 r.) Wielka Brytania będzie stosowała prawo UE, a państwa Unii będą stosowały wobec jej obywateli dotychczasowe zasady. Zatem choć Wielka Brytania nie uczestniczy już w decydowaniu o sprawach UE, to w większości kwestii nadal musi stosować...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11582

Wydanie: 11582

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament