Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Absurdy w wykroczeniach dotyczących PPK

13 lutego 2020 | Kadry i Płace | Adrian Prusik

Gdyby wagę czynów zabronionych mierzyć grożącą grzywną, to wykroczenia w PPK są większym zagrożeniem dla społeczeństwa niż najpoważniejsze przestępstwa skarbowe lub gospodarcze.

Kara grzywny w PPK może być bowiem nawet kilka razy wyższa niż maksymalna grzywna z tytułu takich przestępstw. O dziwo jednak takiej odpowiedzialności w PPK z definicji nie podlega większość pracodawców, a wyłącznie pracownicy. Od 2021 r. maksymalna kara grzywny może jednak wynosić zero złotych. Takie niuanse kryją się w sankcjach ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 1074 ze zm.; dalej: ustawa o PPK).

Ręka „małego Kazia"

Przy okazji dyskusji o wykroczeniach w PPK warto sobie przypomnieć postać „małego Kazia", którą niegdyś w barwnym porównaniu przywołał były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Wojciech Hermeliński. W ten sposób opisywał „niedociągnięcia" legislacyjne kodeksu wyborczego. Od wielu lat ów mały Kazio ma się dobrze, chociaż wydaje się mocno przepracowany. W wielu miejscach jego rękę widać także w ustawie o PPK.

Sankcje za czyny zabronione

Ustawa o PPK nakłada na pracodawców szereg obowiązków związanych z tworzeniem i prowadzeniem pracowniczych planów kapitałowych. Nie są to tylko obowiązki dotyczące zawierania umów w PPK, ale także późniejszego administrowania takim planem. Część z tych obowiązków jest poddana odpowiedzialności wykroczeniowej oraz jest sankcjonowana...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11582

Wydanie: 11582

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament