Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Absurdy w wykroczeniach dotyczących PPK

13 lutego 2020 | Kadry i Płace | Adrian Prusik

Gdyby wagę czynów zabronionych mierzyć grożącą grzywną, to wykroczenia w PPK są większym zagrożeniem dla społeczeństwa niż najpoważniejsze przestępstwa skarbowe lub gospodarcze.

Kara grzywny w PPK może być bowiem nawet kilka razy wyższa niż maksymalna grzywna z tytułu takich przestępstw. O dziwo jednak takiej odpowiedzialności w PPK z definicji nie podlega większość pracodawców, a wyłącznie pracownicy. Od 2021 r. maksymalna kara grzywny może jednak wynosić zero złotych. Takie niuanse kryją się w sankcjach ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 1074 ze zm.; dalej: ustawa o PPK).

Ręka „małego Kazia"

Przy okazji dyskusji o wykroczeniach w PPK warto sobie przypomnieć postać „małego Kazia", którą niegdyś w barwnym porównaniu przywołał były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Wojciech Hermeliński. W ten sposób opisywał „niedociągnięcia" legislacyjne kodeksu wyborczego. Od wielu lat ów mały Kazio ma się dobrze, chociaż wydaje się mocno przepracowany. W wielu miejscach jego rękę widać także w ustawie o PPK.

Sankcje za czyny zabronione

Ustawa o PPK nakłada na pracodawców szereg obowiązków związanych z tworzeniem i prowadzeniem pracowniczych planów kapitałowych. Nie są to tylko obowiązki dotyczące zawierania umów w PPK, ale także późniejszego administrowania takim planem. Część z tych obowiązków jest poddana odpowiedzialności wykroczeniowej oraz jest sankcjonowana...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11582

Wydanie: 11582

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament