Atlas raka zmieni onkologię
Medycyna od dawna na to czekała. Tysiąc naukowców z 37 krajów stworzyło „mapę raka" – złożoną analizę kodu genetycznego ponad 2600 typów nowotworów. Paweł Łepkowski
Statystyki są naprawdę przerażające. Nowotwory złośliwe stanowią drugą, najczęstszą przyczynę zgonów na świecie. Każdego roku odbierają one życie ok. 10 milionom ludzi (9,6 mln w 2018 roku). To wzrost o niemal połowę w stosunku do lat 90. XX wieku, kiedy na raka umierało ok. 5,7 mln osób rocznie.
Mimo wzmożonej prewencji każdego roku u 17 mln chorych jest diagnozowana jakaś postać tej choroby. Prawie połowa zgonów pacjentów chorych na nowotwór dotyczy osób, u których zdiagnozowano cztery jego rodzaje: płuc, piersi, jelita lub prostaty. Należy przy tym pamiętać, że ponad 33 procent wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe jest spowodowane paleniem tytoniu.
„Epidemię" raka można połączyć z procesem wydłużania się życia ludzkiego. W większości umierają na niego ludzie, którzy przekroczyli 50. rok życia. W tej grupie 46 procent stanowią pacjenci w wieku powyżej 70 lat, a 41 procent – od 50 do 69 lat. Porównując statystyki sprzed lat obserwujemy wzrost odsetka zgonów pacjentów w wieku powyżej 70 lat o 8 punktów procentowych, podczas gdy odsetek osób w wieku 50–69 lat i 15–49 lat wyraźnie zmalał.
Rak rakowi nierówny
Statystyki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta