Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po zwrot służbowych narzędzi nawet do sądu

13 lutego 2020 | Kadry i Płace | Anna Borysewicz

Jeżeli pracownik nie chce oddać powierzonych mu firmowych rzeczy albo już ich nie posiada, pracodawca może odzyskać ich wartość kierując sprawę na drogę sądową.

- Prawidłowo powierzyliśmy pracownikowi – z obowiązkiem zwrotu – służbowe narzędzia. Po tym, jak podjęliśmy decyzję o zakończeniu z nim współpracy, wezwaliśmy go do zwrotu firmowych rzeczy. Pracownik jednak odmawia. Jak możemy odzyskać swoje mienie? – pyta czytelnik.

Wszystko zależy, w jakim trybie pracownik został zwolniony, a także od tego, z jakiego powodu nie chce oddać powierzonego mu firmowego mienia. Rozważmy kilka wariantów:

I wariant. Oficjalne wezwanie do zwrotu

Jeśli pracownika zwolniono z zachowaniem okresu wypowiedzenia i zwolniono z obowiązku świadczenia pracy, pracodawca powinien pisemnie – najlepiej za potwierdzeniem odbioru – wezwać pracownika do zwrotu firmowych rzeczy w zakreślonym terminie >patrz wzór wezwania do zwrotu służbowego mienia.

Forma pisemna ma tu wyłącznie na celu udowodnienie np. w ewentualnym procesie przed sądem pracy czy karnym, że taki monit został wystosowany, a pracownik na niego nie zareagował.

Jeżeli po monicie pracownik nie odda służbowych narzędzi, pracodawca zyska argument do wręczenia mu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11582

Wydanie: 11582

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament