Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niejednoznaczne praktyki w wojnie o talenty

13 lutego 2020 | Kadry i Płace | Joanna Basińska

Zakaz zatrudniania pracowników danego podmiotu zawarty w umowie 
z kontrahentem może być dopuszczalny, gdy służy ochronie wartości 
istotnych dla funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Prognozy na rynku pracy wskazują, że w najbliższych latach może zabraknąć wykwalifikowanych pracowników, w szczególności mających zajmować wyższe stanowiska. Potrzeby rynku pracy okazują się większe niż jego możliwości.

Jak pokazują badania, dla wykwalifikowanych pracowników względy ekonomiczne są na pierwszym miejscu. Niemniej aż ok. 35 proc. badanych wskazuje na brak możliwości realizowania siebie jako jedną z istotnych przyczyn migracji zawodowej, i to często na rynki zagraniczne.

Z tego względu tzw. zarządzanie talentami stało się jednym z kluczowych procesów zarządzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwach.

Od pozyskania do zatrzymania

Zarządzanie talentami to wieloetapowa polityka pracodawcy obejmująca procesy od pozyskania odpowiedniej kadry, poprzez zagwarantowanie jej rozwoju i awansu, a w konsekwencji zmierzająca do zatrzymania personelu na dłużej. Właściwa polityka kadrowa służy budowaniu przeciwwagi konkurencyjnej, ale także renomy przedsiębiorstwa jako takiego, zarówno wśród klienteli, jak i potencjalnych kandydatów do pracy.

Klauzule off-limits

Pogoń za najlepszymi specjalistami wykształciła na rynku pracy tzw. klauzule off-limits stosowane często przez agencje rekrutacyjne. Polegają one na zakazie podejmowania jakichkolwiek działań dotyczących poszukiwań kandydatów dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11582

Wydanie: 11582

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament