Kierownikowi tylko z nazwy trzeba płacić za nadgodziny
Ustalenie, że pracownik zajmuje stanowisko kierownicze, nie wyłącza jego prawa do wynagrodzenia za pracę nadliczbową, jeśli nadzoruje on pracę zespołu, której nie organizuje samodzielnie.
Wynagrodzenie za nadgodziny dla pracowników zajmujących kierownicze stanowiska nadal budzi wiele wątpliwości. Szczególnie dotyczy to osób kierujących niewielkimi komórkami organizacyjnymi w firmie.
W kodeksie pracy przyjęto, że osoby zarządzające firmą oraz zajmujące kierownicze stanowiska u danego pracodawcy nie mają prawa do wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Przy czym, gdy chodzi o pracowników będących kierownikami wyodrębnionych komórek organizacyjnych, którzy pracę w godzinach nadliczbowych wykonują w niedzielę i święto, to przysługuje im prawo do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, jeżeli w zamian za pracę w takim dniu nie otrzymali innego dnia wolnego od pracy (art. 1514 § 1 i 2 k.p.). Celem tego przepisu jest zmotywowanie pracowników zajmujących kierownicze stanowiska i posiadających przez to samodzielność w zarządzaniu do takiego organizowania czasu pracy, aby powierzone im zadania były realizowane w ustawowym czasie pracy.
Ogólne zasady
Przepis art. 1514 k.p. określa więc szczególny obowiązek nieodpłatnej pracy w godzinach nadliczbowych tego rodzaju kierowników. Jest to wyjątek od ogólnej reguły wynikającej z art. 1511 § 1 k.p., że za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta