Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kierownikowi tylko z nazwy trzeba płacić za nadgodziny

13 lutego 2020 | Kadry i Płace | Ryszard Sadlik

Ustalenie, że pracownik zajmuje stanowisko kierownicze, nie wyłącza jego prawa do wynagrodzenia za pracę nadliczbową, jeśli nadzoruje on pracę zespołu, której nie organizuje samodzielnie.

Wynagrodzenie za nadgodziny dla pracowników zajmujących kierownicze stanowiska nadal budzi wiele wątpliwości. Szczególnie dotyczy to osób kierujących niewielkimi komórkami organizacyjnymi w  firmie.

W kodeksie pracy przyjęto, że osoby zarządzające firmą oraz zajmujące kierownicze stanowiska u danego pracodawcy nie mają prawa do wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Przy czym, gdy chodzi o pracowników będących kierownikami wyodrębnionych komórek organizacyjnych, którzy pracę w godzinach nadliczbowych wykonują w niedzielę i święto, to przysługuje im prawo do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, jeżeli w zamian za pracę w takim dniu nie otrzymali innego dnia wolnego od pracy (art. 1514 § 1 i 2 k.p.). Celem tego przepisu jest zmotywowanie pracowników zajmujących kierownicze stanowiska i posiadających przez to samodzielność w zarządzaniu do takiego organizowania czasu pracy, aby powierzone im zadania były realizowane w ustawowym czasie pracy.

Ogólne zasady

Przepis art. 1514 k.p. określa więc szczególny obowiązek nieodpłatnej pracy w godzinach nadliczbowych tego rodzaju kierowników. Jest to wyjątek od ogólnej reguły wynikającej z art. 1511 § 1 k.p., że za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11582

Wydanie: 11582

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament