Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Franciszek utrzymuje celibat

13 lutego 2020 | Świat | Tomasz Krzyżak
Środowa audiencja generalna papieża Franciszka wzbudziła dodatkowe emocje ze względu  na ujawnienie stanowiska w sprawie celibatu
źródło: AFP
Środowa audiencja generalna papieża Franciszka wzbudziła dodatkowe emocje ze względu na ujawnienie stanowiska w sprawie celibatu

Receptą na brak księży w Amazonii ma być większa liczba misjonarzy, a nie święcenia dla żonatych mężczyzn.

Stolica Apostolska opublikowała w środę długo oczekiwaną adhortację apostolską papieża Franciszka, która podsumowuje ubiegłoroczny synod biskupów regionu Amazonii.

Dokument „Querida Amazonia" (Umiłowana Amazonia) nie znosi celibatu, nie ma w nim mowy o święceniach kapłańskich dla dotychczasowych diakonów stałych ani ewentualnym wyświęcaniu kobiet na diakonów.

Nadzieje na zmiany

Te kwestie w ostatnich miesiącach były przedmiotem zażartych dyskusji komentatorów oraz hierarchów. W dokumencie końcowym synodu znalazł się bowiem postulat o możliwości „wyświęcania mężczyzn – odpowiednich i uznanych przez wspólnotę – którzy będą mieli owocny diakonat stały i otrzymają właściwe przygotowanie do kapłaństwa, mając rodzinę prawnie założoną i trwałą". Propozycję tę poparło 128 ojców synodalnych, a 41 było przeciw. Z kolei za diakonatem dla kobiet opowiedziało się 137 uczestników synodu, 30 było odrębnego zdania.

Święcenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11582

Wydanie: 11582

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament