Latem ceny wieprzowiny mogą pobić swój historyczny rekord
Choroby nadal rozdają karty na rynku mięsa. Do afrykańskiego pomoru świń dołączyła w tym roku grypa ptaków, która zamknęła przed eksporterami rynki pozaunijne, ale wewnątrz UE utrzymuje się popyt na polskie wyroby. aleksandra ptak-iglewska
Na ceny żywności w Polsce wpływ ma nie tylko lokalna polityka, ale i globalne kłopoty. Koronawirus zamyka chińskie restauracje i fabryki, pożary w Australii niszczą uprawy, a rodzimy ASF wciąż zamyka nam rynki.
Cukier drożeje
W 30. już edycji prognoz cen surowców rolnych analitycy rynków rolnych z banku BNP Paribas, Credit Agricole, ING BSK, PKO BP oraz Santander przewidują, jak zachowają się ceny surowców rolnych w Polsce w ciągu następnego kwartału i roku.
Żywność drożeje na całym świecie, co potwierdza wzrost indeksu Światowej Organizacji Żywności, tzw. Indeks FAO, który – według analityków – wzrośnie do kwietnia o kolejne dwa punkty. Na rodzimym rynku w najbliższym kwartale będzie drożeć głównie zboże oraz cukier. Co do mięsa, to wciąż wielka niewiadoma, ale z szansą na bardzo silne wzrosty. Jak przewidują analitycy, na koniec kwietnia najmocniej, bo nawet o 7,2 proc., może wzrosnąć w skupach cena kukurydzy, zaraz za nią są wzrosty cen pszenicy – o 3 proc., oraz rzepaku – o 2,2 proc. – Wysoki popyt zagraniczny, przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta