Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Azja otwarta dla eksporterów z UE

13 lutego 2020 | Ekonomia i rynek
źródło: Rzeczpospolita

Unia Europejska ma umowę o wolnym handlu z Wietnamem. To szansa dla polskiej żywności, leków i kosmetyków. Anna Słojewska

 

Najbardziej zaawansowana umowa handlowa UE z krajem rozwijającym się – takim mianem Bruksela określa porozumienie o wolnym handlu zawarte z Wietnamem. W środę zyskało ono większość w głosowaniu w Parlamencie Europejskim i wejdzie w życie prawdopodobnie w połowie tego roku. To kolejny przykład globalnej ofensywy UE niezakłóconej, a może nawet wzmocnionej, protekcjonistycznymi praktykami USA po dojściu do władzy Donalda Trumpa.

Koniec 78-proc. cła na samochody

Umowa zniesie 99 proc. ceł we wzajemnym handlu. Powinno to przynieść 15 mld euro rocznie dodatkowego eksportu z Wietnamu do UE do 2035 r., a eksport UE do Wietnamu zwiększyłby się o 8,3 mld euro rocznie. Każdy miliard euro wywozu z UE tworzy około 14 tys. miejsc pracy w UE. W 2018 r. Wietnam wyeksportował do UE towary o wartości 42,5 mld euro. W drugą stronę Europa wyeksportowała towary o wartości około 13,8 mld euro.

– Wietnam to tętniący życiem rynek z młodą populacją. Przy wzroście gospodarczym wynoszącym 6–7 proc. rocznie Wietnam jest bardzo interesujący dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11582

Wydanie: 11582

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament