Zatrudnienie cudzoziemca na kilku etatach jest możliwe
Chcąc zatrudnić cudzoziemca, pracodawca musi dodatkowo przestrzegać przepisów regulujących zasady związane z powierzeniem pracy obcokrajowcom. Przepisy te są drobiazgowe, a konsekwencje nawet drobnej pomyłki, mogą okazać się poważne tak dla pracodawcy, jak i dla cudzoziemca.
Od pewnego czasu rynek pracy „należy do pracownika", do tego stopnia, że pracodawcy podbierają sobie pracowników, w tym i cudzoziemców. Warto się zatem zastanowić, czy cudzoziemiec może pracować na kilku etatach i co zrobić, żeby praca była powierzona w każdym wypadku legalnie. Czasem okaże się bowiem, że pracownika nie ma sensu „podbierać", a zaproponować mu drugą pracę, np. na część etatu.
Kiedy obcokrajowiec może podjąć pracę
Należy pamiętać o tym, że nie każdy cudzoziemiec może w ogóle pracę w Polsce podjąć. Przede wszystkim nie może jej podjąć osoba, która przyjechała w celu turystycznym (przebywa na podstawie wizy turystycznej). Na drugim biegunie są cudzoziemcy (np. obywatele państw członkowskich UE, cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt stały czy zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE w Polsce), którzy do wykonywania pracy w ogóle nie potrzebują jakiegokolwiek zezwolenia.
Wreszcie jest też grupa cudzoziemców (z pewnością największa), która dla legalnego wykonywania pracy w Polsce potrzebuje zezwolenia na pracę (w połączeniu z odpowiednim tytułem pobytowym). Co do zasady zezwolenia na pracę potrzebują w szczególności osoby, które:
- przebywają w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego,
- przebywają w Polsce na podstawie wizy (również wydanej przez inne państwo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta