Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zatrudnienie cudzoziemca na kilku etatach jest możliwe

14 lutego 2020 | Biznes | Ewelina Grajner
rodzaje zezwoleń
źródło: Rzeczpospolita
rodzaje zezwoleń

Chcąc zatrudnić cudzoziemca, pracodawca musi dodatkowo przestrzegać przepisów regulujących zasady związane z powierzeniem pracy obcokrajowcom. Przepisy te są drobiazgowe, a konsekwencje nawet drobnej pomyłki, mogą okazać się poważne tak dla pracodawcy, jak i dla cudzoziemca.

Od pewnego czasu rynek pracy „należy do pracownika", do tego stopnia, że pracodawcy podbierają sobie pracowników, w tym i cudzoziemców. Warto się zatem zastanowić, czy cudzoziemiec może pracować na kilku etatach i co zrobić, żeby praca była powierzona w każdym wypadku legalnie. Czasem okaże się bowiem, że pracownika nie ma sensu „podbierać", a zaproponować mu drugą pracę, np. na część etatu.

Kiedy obcokrajowiec może podjąć pracę

Należy pamiętać o tym, że nie każdy cudzoziemiec może w ogóle pracę w Polsce podjąć. Przede wszystkim nie może jej podjąć osoba, która przyjechała w celu turystycznym (przebywa na podstawie wizy turystycznej). Na drugim biegunie są cudzoziemcy (np. obywatele państw członkowskich UE, cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt stały czy zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE w Polsce), którzy do wykonywania pracy w ogóle nie potrzebują jakiegokolwiek zezwolenia.

Wreszcie jest też grupa cudzoziemców (z pewnością największa), która dla legalnego wykonywania pracy w Polsce potrzebuje zezwolenia na pracę (w połączeniu z odpowiednim tytułem pobytowym). Co do zasady zezwolenia na pracę potrzebują w szczególności osoby, które:

- przebywają w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego,

- przebywają w Polsce na podstawie wizy (również wydanej przez inne państwo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11583

Wydanie: 11583

Spis treści

Reklama

Rzecz o biznesie

Nieprzypisane

Zamów abonament