Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Hipoteka na nieruchomości

14 lutego 2020 | Biznes | Gabriela Izworska

Umowami podobnymi są wszelkie umowy, do których istoty należy transfer środków ze spółki do majątku osób wskazanych w art. 15 § 1 k.s.h., na ich rzecz, albo udzielanie im zabezpieczeń. O podobieństwie takim nie sposób natomiast mówić, gdy to członek zarządu ustanawia na swojej nieruchomości hipotekę zabezpieczającą zobowiązanie spółki.

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku V CSK 598/17 z 13 grudnia 2018 r.

Spółka I. – sp. z o.o. (dalej: spółka) zawarła z bankiem umowę o kredyt w rachunku bieżącym, przedłużaną aneksami. Na podstawie aneksu nr 5 z 27 listopada 2008 r., zwiększono hipotekę kaucyjną łączną do kwoty 5.071.000 zł i objętą nią, oprócz nieruchomości spółki, także nieruchomości należące do I. sp. z o.o., powoda i jego żony (współwłasność) oraz do powoda. W czasie zawierania aneksu powód B.L. pełnił funkcję prezesa zarządu spółki. 22 listopada 2011 r. powód złożył oświadczenie wyrażające zgodę na przedłużenie obowiązywania hipoteki kaucyjnej, a dwa dni później oświadczenie o poddaniu się egzekucji z hipoteki ustanowionej na jego nieruchomościach.

14 maja 2012 r. bank wypowiedział umowę o kredyt, a 30 czerwca 2012 r. wystawił bankowy tytuł egzekucyjny przeciwko dłużnikom rzeczowym solidarnym – spółce, powodowi i jego żonie, stwierdzający ich zobowiązanie do zapłaty 2 892 932,28 zł wraz z odsetkami. Na podstawie wydanego przez Sąd Rejonowy w W. postanowienia z 13 listopada 2012 r. nadającego bankowemu tytułowi egzekucyjnego klauzulę wykonalności (z zastrzeżeniem odpowiedzialności powoda do kwoty 5 071 200 zł), bank zainicjował postępowanie egzekucyjne z objętych hipoteką łączną nieruchomości należących m.in. do powoda. Na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11583

Wydanie: 11583

Spis treści

Reklama

Rzecz o biznesie

Nieprzypisane

Zamów abonament