Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Hipoteka na nieruchomości

14 lutego 2020 | Biznes | Gabriela Izworska

Umowami podobnymi są wszelkie umowy, do których istoty należy transfer środków ze spółki do majątku osób wskazanych w art. 15 § 1 k.s.h., na ich rzecz, albo udzielanie im zabezpieczeń. O podobieństwie takim nie sposób natomiast mówić, gdy to członek zarządu ustanawia na swojej nieruchomości hipotekę zabezpieczającą zobowiązanie spółki.

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku V CSK 598/17 z 13 grudnia 2018 r.

Spółka I. – sp. z o.o. (dalej: spółka) zawarła z bankiem umowę o kredyt w rachunku bieżącym, przedłużaną aneksami. Na podstawie aneksu nr 5 z 27 listopada 2008 r., zwiększono hipotekę kaucyjną łączną do kwoty 5.071.000 zł i objętą nią, oprócz nieruchomości spółki, także nieruchomości należące do I. sp. z o.o., powoda i jego żony (współwłasność) oraz do powoda. W czasie zawierania aneksu powód B.L. pełnił funkcję prezesa zarządu spółki. 22 listopada 2011 r. powód złożył oświadczenie wyrażające zgodę na przedłużenie obowiązywania hipoteki kaucyjnej, a dwa dni później oświadczenie o poddaniu się egzekucji z hipoteki ustanowionej na jego nieruchomościach.

14 maja 2012 r. bank wypowiedział umowę o kredyt, a 30 czerwca 2012 r. wystawił bankowy tytuł egzekucyjny przeciwko dłużnikom rzeczowym solidarnym – spółce, powodowi i jego żonie, stwierdzający ich zobowiązanie do zapłaty 2 892 932,28 zł wraz z odsetkami. Na podstawie wydanego przez Sąd Rejonowy w W. postanowienia z 13 listopada 2012 r. nadającego bankowemu tytułowi egzekucyjnego klauzulę wykonalności (z zastrzeżeniem odpowiedzialności powoda do kwoty 5 071 200 zł), bank zainicjował postępowanie egzekucyjne z objętych hipoteką łączną nieruchomości należących m.in. do powoda. Na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11583

Wydanie: 11583

Spis treści

Reklama

Rzecz o biznesie

Nieprzypisane

Zamów abonament