Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasypywanie luki kredytowej

14 lutego 2020 | Ekonomia i rynek
Podczas konferencji  6 lutego ogłoszono podpisanie przez BGK oraz EFI umowy,  dzięki której pula środków dostępnych  w programie COSME umożliwi udzielenie kredytów  o wartości 10,5 mld zł
źródło: BGK
Podczas konferencji 6 lutego ogłoszono podpisanie przez BGK oraz EFI umowy, dzięki której pula środków dostępnych w programie COSME umożliwi udzielenie kredytów o wartości 10,5 mld zł
źródło: Rzeczpospolita

W ciągu prawie siedmiu lat od uruchomienia przez BGK programu gwarancji de minimis pozwolił on na wygenerowanie 
dodatkowego kredytu o wartości niemal 33 mld zł, dzięki czemu powstało lub zostało utrzymanych ponad 200 tys. miejsc pracy.

 

To wynik najnowszych badań Banku Gospodarstwa Krajowego dotyczących efektów programu gwarancji de minimis, którego celem jest poprawa dostępu do finansowania dla mikro-, małych i średnich firm (MŚP). – Jest to doskonały przykład współpracy pomiędzy sektorem bankowym i przedsiębiorcami zwłaszcza z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, do których BGK przywiązuje szczególną wagę – podkreślił w miniony czwartek Włodzimierz Kocon, wiceprezes BGK.

Instrument, który był pomyślany jako odpowiedź na spowolnienie gospodarcze sprzed kilku lat, okazał się tak potrzebny, że dziś jest trwałym elementem systemu wsparcia MŚP. – MŚP są podstawą polityki gospodarczej na całym świecie, ponieważ to one napędzają rozwój i przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania mechanizmów rynkowych i harmonijnego rozwoju konkurencji. Gwarancje BGK są właściwymi instrumentami wsparcia, które ułatwiają lub umożliwiają podmiotom gospodarczym dostęp do kredytów bankowych. Z punktu widzenia wykorzystania środków publicznych są to również najbardziej efektywne instrumenty wsparcia zapewniające najwyższy efekt mnożnikowy – zaznaczył Tomasz Robaczyński, wiceminister finansów, podczas konferencji „Partnerska współpraca gwarancją sukcesu", którą „Rzeczpospolita" objęła patronatem.

– Jedną z determinant MSP są koszty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 11583

Wydanie: 11583

Spis treści

Reklama

Rzecz o biznesie

Nieprzypisane

Zamów abonament