Zasypywanie luki kredytowej
W ciągu prawie siedmiu lat od uruchomienia przez BGK programu gwarancji de minimis pozwolił on na wygenerowanie dodatkowego kredytu o wartości niemal 33 mld zł, dzięki czemu powstało lub zostało utrzymanych ponad 200 tys. miejsc pracy.
To wynik najnowszych badań Banku Gospodarstwa Krajowego dotyczących efektów programu gwarancji de minimis, którego celem jest poprawa dostępu do finansowania dla mikro-, małych i średnich firm (MŚP). – Jest to doskonały przykład współpracy pomiędzy sektorem bankowym i przedsiębiorcami zwłaszcza z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, do których BGK przywiązuje szczególną wagę – podkreślił w miniony czwartek Włodzimierz Kocon, wiceprezes BGK.
Instrument, który był pomyślany jako odpowiedź na spowolnienie gospodarcze sprzed kilku lat, okazał się tak potrzebny, że dziś jest trwałym elementem systemu wsparcia MŚP. – MŚP są podstawą polityki gospodarczej na całym świecie, ponieważ to one napędzają rozwój i przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania mechanizmów rynkowych i harmonijnego rozwoju konkurencji. Gwarancje BGK są właściwymi instrumentami wsparcia, które ułatwiają lub umożliwiają podmiotom gospodarczym dostęp do kredytów bankowych. Z punktu widzenia wykorzystania środków publicznych są to również najbardziej efektywne instrumenty wsparcia zapewniające najwyższy efekt mnożnikowy – zaznaczył Tomasz Robaczyński, wiceminister finansów, podczas konferencji „Partnerska współpraca gwarancją sukcesu", którą „Rzeczpospolita" objęła patronatem.
– Jedną z determinant MSP są koszty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta