Lokum dla turysty z najwyższą stawką
Najem krótkoterminowy dopisany do firmy jedynie jako działalność poboczna spowoduje podwyższenie podatku od nieruchomości.
Posiadanie domu czy mieszkania w Polsce na razie nie wiąże się z dużymi obciążeniami podatkowymi. Nie mamy tzw. podatku katastralnego, którego wysokość jest uzależniona od wartości lokum i w niektórych krajach skutecznie potrafi odstraszyć od inwestowania w nieruchomości.
Stawki polskiej daniny od nieruchomości mieszkalnych nie są wygórowane. Dla przeciętnego mieszkania czy domu roczny koszt podatku zamyka się zazwyczaj w kwocie kilkudziesięciu czy kilkuset złotych. Obecnie maksymalna stawka od budynków mieszkalnych (ich części) wynosi 0,81 zł za mkw. powierzchni użytkowej. Schody zaczynają się, gdy z jakichś względów samorządowy fiskus uznaje, że mieszkanie czy dom są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Wtedy maksymalna stawka szybuje nawet do 23,90 zł za mkw. A może o tym przesądzić jedna nieprzemyślana decyzja.
Potwierdza to przykład podatników, którzy niedawno przegrali przed Naczelnym Sądem Administracyjnym spór o stawkę podatku od nieruchomości za mieszkanie, które postanowili wynajmować krótkoterminowo turystom.
Dodatek do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta