Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie wyciągnęliśmy lekcji z pandemii

14 lutego 2020 | Nauka
autor zdjęcia: Sławomir Kamiński
źródło: Agencja Gazeta

Tysiące naukowców w laboratoriach na całym świecie badają patogeny. I chociaż wiemy o nich coraz więcej, 
nadal pozostają tajemnicą – mówi prof. Lidia Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy. Artur Ilgner

 

W Chinach odnotowano ponad 45 tys. przypadków zachorowań spowodowanych koronawirusem. Mnożą się rozmaite koncepcje, skąd właściwie wziął się ten wirus. Czy w popularnej teorii mówiącej, że wymknął się on spod kontroli w laboratorium, może być ziarno prawdy?

Nie ma takich udokumentowanych informacji. Nie znam wszystkich opinii, a fakty są takie: w grudniu 2019 roku w mieście Wuhan potwierdzono za pomocą metod biologii molekularnej infekcję wywołaną koronawirusem 2019-nCoV, notabene teraz o nowej, ostatecznej nazwie Covid-19. W środę 12 lutego potwierdzono 45 tysięcy 204 przypadki zakażeń oraz 1116 zgonów, ale – co ważne – 4985 zakażonych osób wyzdrowiało, czyli prawie 4,5 razy więcej niż zmarło. Dane te zmieniają się co dobę. Wirus pojawił się w dziewięciu krajach europejskich. Łącznie zarejestrowano 45 potwierdzonych przypadków. Obecnie nie ma informacji o zgonach w Europie.

Musimy mieć świadomość, że w przyrodzie oprócz ludzi żyją zwierzęta i u niektórych z nich potwierdzono obecność koronawirusów. Rekord bije fascynujący nie tylko w swojej strukturze wirus grypy, ale także jego zdolności do zmienności. Skutki zakażenia koronawirusem są nieporównywalne z liczbą zgonów z powodu powikłań pogrypowych w świecie, jakie co sezon epidemiczny rejestrujemy. Objawy spowodowane infekcją tym wirusem są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11583

Wydanie: 11583

Spis treści

Reklama

Rzecz o biznesie

Nieprzypisane

Zamów abonament