Globalny parking i supermarket
Różnice są gwarancją, że ludzie pozostaną wolnymi.
Spór o pamięć zaostrzył się w Polsce w momencie uchwalenia przez Sejm ustawy o zagospodarowaniu dewastowanego terenu Westerplatte. Pozbawiła ona Gdańsk władzy na półwyspie, porządkowała problemy własnościowe i przyspieszyła budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r.
Władze miasta i opozycja uznały ustawę za przejaw „stalinowskich metod", atak na dziedzictwo i własność. Powoływały się na decyzje wojewody z 1993 r. o oddaniu miastu terenów Westerplatte. Broniący ustawy wskazywali, że teren składnicy nigdy nie był własnością Gdańska, lecz Rzeczpospolitej i, tak jak „Solidarność", stanowił część polskiego dziedzictwa. Samorząd był jedynie jego depozytariuszem, czemu się sprzeniewierzył.
Naziści nie byli z kosmosu
W sporze Gdańska z rządem było coś absurdalnego, co pokazało, że nawet Westerplatte nie tworzy minimum solidarności wobec polskiego losu, istniejącej choćby między komunistami i społeczeństwem, gdy władze połączyły wojnę 1939 r. z walką Brygady Pancernej im.Bohaterów Westerplatte LWP, odsłaniając w 1966 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta