Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostatni argument Łukaszenki

18 lutego 2020 | Świat | Rusłan Szoszyn
Prezydenci Białorusi i Rosji Aleksander Łukaszenko i Władimir Putin spotkali się 7 lutego w Soczi. Impasu nie przełamano
źródło: AFP
Prezydenci Białorusi i Rosji Aleksander Łukaszenko i Władimir Putin spotkali się 7 lutego w Soczi. Impasu nie przełamano
źródło: Rzeczpospolita

Rosyjskie strategiczne obiekty wojskowe na terenie Białorusi mogą zostać wykorzystane przez Mińsk 
w trwającym od ponad roku sporze z Moskwą.

Wydawać by się mogło, że ostatnio rządzący od ćwierćwiecza prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko wykorzystał już wszystkie możliwe argumenty, by przekonać Rosję. Odwoływał się do wspólnej przeszłości radzieckiej i do wspólnego zwycięstwa w wielkiej wojnie ojczyźnianej. Sugerował, że Białorusini również przyłożyli się do odnalezienia wydobywanej obecnie na terenie Rosji ropy naftowej.

Stwierdził nawet, że rosyjski gaz musi być jeszcze tańszy dla Białorusi, ponieważ Białorusini najbardziej ucierpieli w wyniku katastrofy elektrowni w Czarnobylu i do dziś nie mogą wykorzystywać „zabrudzonego drzewa" do opalania swoich domów.

Wszystko na nic.

Rosyjskie władze, jak przyznał w piątek białoruski przywódca, sugerują „przyłączenie Białorusi do Rosji" w zamian za tanie surowce energetyczne. Od kilku dni jednak rosyjskie i białoruskie media spekulują, że Łukaszenko nie wyłożył jeszcze wszystkich kart na stół.

Ściśle tajne

Stacja radiolokacyjna Wołga znajduje się w okolicy miejscowości Hancewicze w obwodzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11586

Wydanie: 11586

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament